Editura Paladin

Paladin înseamnă AVENTURĂ... iar AVENTURA este un trident:


AVENTURA străzii în colecţia Crime: prin lumile detectivilor particulari şi ale oamenilor legii, alături de hoţi şi ucigaşi, în reşedinţe aristocratice şi mahalale sordide, purtaţi de Dashiell Hammett, Jeff Lindsay sau Patricia Highsmith, întovărăşiţi de eroi iconici ca Sam Spade sau Dexter.


AVENTURA ideilor în colecţia Science-fiction: de la ABC-ul SF-ului – Asimov, Bradbury, Clarke – la stelele lui cele mai recente, Ann Leckie sau Neal Stephenson, trecând de pe Pământ în imperii galactice îndepărtate, prin utopii şi distopii, întâlnind roboţi, androizi, extratereştri şi inteligenţe artificiale, stăpânind tehnologii incredibile sau regresând în Evuri Medii barbare, permanent şi surprinzător novatoare.


AVENTURA imaginarului în colecţia Fantasy: de la magia basmelor contemporane ale lui Brandon Sanderson, la reinventarea miturilor propusă de Holdstock, salutând weird-ul citadin al lui China Miéville şi onorând scriitorii noii generaţii, ca N.K. Jemisin şi Claire North, care anunţă că nu vom duce lipsă de lumi fantastice.


Cărţi şi autori clasici, confirmaţi de timp, titluri şi scriitori noi de care, peste ani, veţi fi mândri că i-aţi citit prima dată la editura Paladin.

Mihai-Dan Pavelescu

 

 

ECHIPA PALADIN


Director general

Dan Iacob


Director tehnic

Walter Weidle // weidle.walter@editura-art.ro 

 

Redactor-şef

Mihai-Dan Pavelescu // dan.pavelescu@editura-art.ro


Secretariat general de redacţie

Florentina Stoenescu // florentina.stoenescu@editura-art.ro 


Copyright

Maria Tașoti // maria.tasoti@editura-art.ro 


Art Director

Alexandru Daş


Redactori

Iulia Pomagă, Ioana Tudor, Beatrice Feleagă 


Tehnoredactori, DTP

Vasile Ardeleanu, Angela Ardeleanu, Cristian Vlad, Crenguța Rontea, Ionuț Băluță, Monica Manolache, Mihaela Aramă 


Director vânzări

Ciprian Constantin // ciprian.constatin@editura-art.ro  


Key Account Managers

Aniela Constantin // aniela.constantin@editura-art.ro

Roxana Neacșa // roxana.neacsa@editura-art.ro

Răzvan Florea // razvan.florea@editura-art.ro 


Marketing & PR

Cristina Istrate // cristina.istrate@editura-art.ro

Alina Covaciu // alina.covaciu@editura-art.ro

Eliza Dumitrașcu // eliza.dumitrascu@editura-art.ro

Matei Sâmihăian // matei.samihaian@editura-art.ro


Secretariat general

office@editura-art.ro 

Vă recomandăm şi